بیایید سوم شهریور را بخاطر ایستادگی و شهادت سه سرباز سرافراز ایرانی ، در مقابل قوای تا بن دندان مسلح روس در سوم شهریور 1320 "روز جلفا " نام گذاری نماییم

۱۳۸۸ آذر ۱, یکشنبه

شب رصدی صلح ستارگان در مرز ایران و آذربایجان

شب رصدی صلح ستارگان در نقطه صفر مرزی ایران و آذربایجان با همت انجمن صلح آسمانی و مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه بر فراز پل میان دو کشور برگزار شد.
19 آبان برابر 10 نوامبر، چندین سال است که از طرف یونسکو به نام روز جهانی علم با هدف صلح و توسعه، نامگذاری شده است. امسال در سه‌شنبه 19 آبان با همکاری نهادهای مرزی برنامه رصدی صلح ستارگان بر فراز پل رود ارس در نقطه صفر مرزی مابین جلفا و نخجوان برگزار شد. گردشگران و تجاری که قصد عبور از پل برای ورود به آذربایجان یا ایران را داشتند فرصت پیدا می‌کردند تا در این مکان به رصد اجرام آسمانی همچون مشتری و قمرهای آن، خوشه پروین و کهکشان آندرومدا بپردازند.پروژه صلح ستارگان یکی از پروژه‌های رسمی سال جهانی نجوم است که ایده‌پرداز آن انجمن صلح آسمانی، سازمان مردم نهاد علمی پژوهشی ایرانی، بوده است و هم اکنون با حمایت اتحادیه بین‌المللی نجوم و یونسکو در سراسر جهان در حال برگزاری است. صلح ستارگان، شب رصدی دوستانه‌ای در نقاط مرزی کشورها است که برای مردم مرزنشین به طور همزمان در دو سوی مرز کشورها برگزار می‌شود تا آسمان نشانه‌ای باشد برای صلح و سازش میان ملتها و پلی باشد میان فرهنگها. همچنین صلح ستارگان سعی دارد تا نشان دهد که برای علم و درک زیبایی‌های کیهان، مرزی نیست.
شب رصدی صلح ستارگان در میان مرز ایران و آذربایجان به همت انجمن صلح آسمانی و مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه، به ویژه حمایت دکتر علی عجب شیرزاده، ریاست مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه و به همراه انجمن نجوم ارومیه و گروهی از منجمان آماتور خبره از شهرهای تبریز و صوفیان و با همکاری آقای رنجبر، فرماندار شهرستان جلفا، فرماندهی هنگ مرزی جلفا و نیروی انتظامی منطقه برگزار شد. همچنین به دعوت و همت دکتر عجب شیرزاده گروهی از اساتید برجسته نجومی آکادمی علوم آذربایجان برای برگزاری این شب رصدی مشترک به نقطه صفر مرزی ایران و آذربایجان عزیمت کردند. برگزاری شب رصدی با تلسکوپهایی که زیبایی‌های آسمان را نشانه رفته بودند بر فراز رود ارس میان مرز دو کشور تجربه‌ای شگرف برای تمامی برگزارکنندگان این شب رصدی و همچنین مردمی بود که از دریچه تلسکوپ در این شب به آسمان نگریستند.


دکتر علی عجب شیرزاده و هادی طباطبایی از مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه، سیاوش صفاریان‌پور، امین جمشیدی و محمدجواد ترابی از انجمن صلح آسمانی، علی آزادگان، امیر هنرمند، علی شافع و پوریا دلیر از انجمن نجوم ارومیه، حامد الطافی از دانشگاه تبریز، حامد پورخرسندی از صوفیان، به همراه احسان نقی‌زاده، یحیی حبیبی و سالار حبیبی از جلفا، برگزارکنندگان پروژه صلح ستارگان در مرز ایران و آذربایجان در روز جهانی علم با هدف صلح و توسعه بودند.

پروژه صلح ستارگان در حال حاضر با همکاری 36 گروه از 27 کشور در سراسر جهان برگزار می‌شود. انجمن صلح آسمانی و انجمن نجوم ایران با حمایت یونسکو و اتحادیه بین‌المللی نجوم و با همکاری سازمانها و انجمنهای نجومی عضو صلح ستارگان در سراسر جهان، برگزارکنندگان پروژه صلح ستارگان هستند. همزمان با برگزاری شب رصدی میان ایران و آذربایجان در مرز جلفا و نخجوان، همکاران پروژه صلح ستارگان در عراق و سوریه نیز شب رصدی صلح ستارگان را در منطقه خود برگزار کردند.
تاکنون اغلب شبهای رصدی صلح ستارگان در دو نقطه دو سوی خط مرزی به طور همزمان برای مردم مرزنشین برگزار شده است. اما در شب رصدی ایران و آذربایجان همچون شب رصدی میان هند و بنگلادش در مرداد امسال، دو گروه در نقطه صفر مرزی رصد مشترک را برای مردم گذر کننده از مرز برگزار کردند.

هیچ نظری موجود نیست: